Lai arī laulība visbiežāk balstās uz savstarpējā mīlestībā balstītām attiecībām, kur aprēķins ir lieks, tomēr rēķinoties ar salīdzinoši augsto laulību šķiršanas procentu un citiem riskiem, ko nevar paredzēt, daudzi cilvēki slēdz laulības līgumu, lai, šķiršanās gadījumā, pasargātu sevi un bērnus no liekiem sarežģījumiem.
Saturs:
Laulības līguma būtība
Laulības līgums ir specifisks līgums, ar kā palīdzību tiek noteiktas, regulētas vai izbeigtas attiecības, kas saistītas ar laulāto īpašumu. Iemesli, kādēļ laulības līgums tiek slēgts, mēdz būt dažādi, taču bieži tas tiek slēgts, jo:
- Laulība tiek slēgta atkārtoti. Šādā gadījumā līgums ļauj izvairīties no situācijas, kad uz mantojumu pretendē bērni no iepriekšējās laulības, ar kuriem nav bijušas labas attiecības;
- Laulātie uzņēmušies kredītsaistības. Ņemot vērā, ka mūsdienās daudz īpašumu tiek iegādāti kredītā, laulības šķiršana var radīt zināmus sarežģījumus. Partnerim, kurš pārsvarā rūpējies par aizdevuma atmaksu, var šķist, ka otrai pusei šķiršanās gadījumā daļa no īpašuma nemaz nepienākas. Protams, šādas nesaskaņas var risināt ar tiesas starpniecību, taču, pirmkārt, tas nozīmē diezgan ievērojamas izmaksas – piemēram, jāsedz valsts nodeva un jāmaksā par jurista sniegtajiem pakalpojumiem. Otrkārt, tas ir arī ievērojams laika patēriņš – bieži vien jārēķinās ar nogurdinošu tiesvedības procesu pat vairāku gadu garumā. Turklāt, ejot tiesvedības ceļu, jāņem vērā vēl kāds faktors – Latvijas likumdošana. Saskaņā ar Civillikumu par abām pusēm piederošu manta tiek noteikta tikai tad, ja nav iespējams norādīt, kādu summu katrs no laulātajiem tajā ieguldījis. Tātad – ja laulības līguma slēgšana nav notikusi, pusei, kura nav piedalījusies ar īpašuma iegādi saistīto kredīta maksājumu veikšanā, ir diezgan bezjēdzīgi cerēt uz daļu no tā, neskatoties uz to, ka īpašums iegādāts laulības laikā. Ja puse, kura ir veikusi kredīta maksājumus, spēs to pierādīt, īpašums var palikt tikai viņam.
Lai sevi pasargātu no sarežģītām situācijām, daudzi izvēlas slēgt laulības līgumu. Tajā, abām pusēm savstarpēji vienojoties, var noteikt gan mantas šķirtību, gan visas laulātajiem piederošās mantas kopību.
Laulības līgums par mantas šķirtību
Mantas šķirtība nosaka, ka šķiršanās gadījumā katrs laulātais savā īpašumā patur ne tikai to mantu, kas viņam piederējusi pirms stāšanās laulībā, bet viņam ir tiesības arī brīvi rīkoties ar to, ko iegādājies laulības laikā, neatkarīgi no dzīvesdrauga. Citiem vārdiem sakot – katra no pusēm patur īpašumtiesības uz savu kustamo un nekustamo mantu. Vienojoties par mantas šķirtību katram no laulātajiem ir tiesības rīkoties ar sev piederošo mantu pēc saviem ieskatiem.
Jāpiebilst, mantas šķirtība attiecas uz visu abu laulāto mantu. Tātad to nevar noformēt tikai, piemēram, attiecībā uz dzīvokli, māju vai automašīnu. Taču šādā situācijā iespējamas kopīpašuma tiesības uz, piemēram, māju vai citu nekustamo īpašumu, kā arī citu objektu. Tomēr tas nenozīmē, ka objekts būs abu laulāto kopīpašums.
Mantas kopība
Savukārt, ja laulības līgums nosaka laulāto mantas kopību, abiem laulātajiem piederošā manta – gan pirms tam, gan laulības laikā iegūtā, tiek apvienota vienā veselumā. Atsevišķi var izdalīt mantu, kas paliek ārpus mantas kopības.
Noslēdzot līgumu, kas paredz mantas kopību, abām pusēm jāvienojas, kā tiks pārvaldīta mantas kopība, un, kurš no laulātajiem par to būs atbildīgs. Ir iespējama arī vienošanās, ka mantas kopību pārvalda abi laulātie.
Saskaņā ar likumdošanu, ka par otra laulātā parādsaistībām laulātais atbild ar savu atsevišķo mantu tikai tad, ja ar kopībā esošajām mantām un otra laulātā atsevišķo mantu nepietiek.
Laulības līgumā iespējams vienoties par noteikumiem, kas attiecas uz mantojuma kārtošanu, ja viens no laulātajiem laulības laikā mirst, kā arī, ja puses vienojas par mantas šķirtību, bet arī vēlas paturēt izvēles tiesības, lemjot, kam novēlēt savu mantu.
Tāpat, laulības līgums var ietvert arī punktus par saistībām pēc laulības šķiršanas, piemēram, par to, pie kura no laulātā dzīvos bērni, un kāds būs uzturlīdzekļu apmērs.
Svarīgi ņemt vērā, ka līguma punktiem jābūt skaidri definētiem, lai nesaskaņu gadījumā tie nebūtu viegli pārprotami un dažādi interpretējami.
Kā noslēgt laulības līgumu?
Laulības līgumu slēdz personas, kas stājušās likumīgā laulībā (vīrs un sieva), turklāt abām personām jābūt rīcībspējīgām. Līgumu iespējams slēgt tikai pašiem personiski, līguma slēgšanas brīdī esot klāt abām pusēm. Pilnvaroto starpniecība šajā gadījumā nav iespējama.
Laulības līgumu var slēgt:
- Uzreiz pēc laulības slēgšanas;
- Jebkurā laikā, kamēr laulība ir oficiāli reģistrēta;
- Pirms laulības slēgšanas (tādā gadījumā līgums stājas spēkā pēc laulības slēgšanas). Šis variants izplatīts gadījumos, kad personas jau pirms laulības slēgšanas dzīvo kopā. Mūsdienās tā ir izplatīta parādība – neprecētie pāri kopā nodzīvo vairākus gadus un, protams, šajā laikā tiek iegūta arī kopīga manta.
Laulības līguma reģistrācija Latvijā notiek Uzņēmumu reģistrā. Lai veiktu reģistrāciju, jāiesniedz:
- Reģistrācijas pieteikums;
- Līgums trīs eksemplāros;
- Laulības apliecības kopija;
- Kvīts par valsts nodevas samaksu;
- Kvīts par publikācijas apmaksu laikrakstā ‘’Latvijas Vēstnesis’’
Pēc pieteikuma izskatīšanas laulātie saņem rakstveida lēmumu par mantisko attiecību reģistrāciju vai atteikumu šo procedūru veikt. Atteikuma iemesli var būt dažādi, piemēram, nav iesniegti visi nepieciešamie dokumenti vai arī tie nav noformēti atbilstoši prasībām.
Ar kādām izmaksām jārēķinās, slēdzot laulības līgumu?
Valsts nodeva ir 14,23 Eur, savukārt – publikācija laikrakstā ‘’Latvijas Vēstnesis’’ izmaksā 9.25 Eur. Pārējās laulību līguma izmaksas var atšķirties atkarībā no vairākiem faktoriem, piemēram:
- Tā, cik apjomīgs ir līgums;
- Saistošo ierakstu skaita zemesgrāmatā un komercreģistrā;
- Tā, vai laulības līgumu sastāda laulātie paši vai to dara zvērināts notārs. Sarežģītākās situācijās aktuāla var būt arī advokāta konsultācija.
Kā notiek šķiršanās, ja noslēgts laulības līgums?
Ja laulāto mantiskās attiecības nosaka laulības līgums, tad šķiršanās gadījumā mantas sadale notiek atbilstoši līgumā minētajiem nosacījumiem.
Šķirot laulību, beidzas arī laulības līgums, taču jāņem vērā, ka tas attiecas tikai uz mantiskajām attiecībām. Citas līgumā norādītās saistības ir spēkā paliekošas.
Laulības līguma slēgšana sniedz papildu drošību un ļauj aizsargāt savas tiesības laulības šķiršanas un dažādu domstarpību gadījumā.
Laulības līguma paraugs
Gatava laulības līguma paraugs pieejams lejupielādei: