Lai arī slēdzot laulību, ikviens pāris domā, ka tas būs uz mūžu, tomēr dzīve rāda, ka ne vienmēr šo solījumu iespējams arī izpildīt. Šķiršanās iemesli mēdz būt dažādi un šobrīd laulību var šķirt ne vien tiesā, bet arī pie notāra.
Saturs:
Laulības šķiršana pie notāra
Laulības šķiršana pie notāra ir daudz ātrāka un vienkāršāka – notārs palīdz sagatavot visus nepieciešamos dokumentus, kā arī nosūta informāciju attiecīgajām iestādēm – gan dzimtsarakstu nodaļai vai mācītājam, kurš laulāja, gan arī migrācijas lietu pārvaldei. Taču jāņem vērā, ka pie notāra vērts doties tad, ja laulātajiem nav domstarpību par mantas sadali, kā arī par nepilngadīgo bērnu aizgādību saistītiem jautājumiem.
Notāram laulātie var iesniegt jau gatavu iesniegumu, kurā apliecināta savstarpēja vienošanās un vēlme laulību šķirt bezstrīdu ceļā. Otrs variants ir iesnieguma sastādīšanu uzticēt notāram, tikai tad jārēķinās ar papildu izmaksām.
Laulības šķiršana tiesā
Laulības šķiršana tiesā ir sarežģītāka un laikietilpīgāka, tādēļ to vajadzētu izmantot tikai, ja abām pusēm nav izdevies panākt vienošanos par kādiem būtiskiem jautājumiem vai laulību šķirt vēlas tikai viena puse, bet otrs laulātais tam nepiekrīt. Tas, cik ilgs būs šķiršanās process, atkarīgs no laulātajiem pašiem – jo ātrāk izdosies panākt vienošanos par strīdīgajiem jautājumiem, jo drīzāk tas beigsies. Piemēram, ja laulātie sadarbojas ar tiesu, iesniedz vajadzīgos pierādījumus par kopīgo mantu, tiesnesis ātrāk var pieņemt lēmumu par tās sadalīšanu.
Tomēr jāņem vērā arī laika patēriņš, kas saistīts ar tiesas darbību – vispirms tiek noteikts datums, kad lieta tiks izskatīta. Kad uzklausītas abas puses, tiek pieņemts lēmums par laulības šķiršanu vai laiku laulības samierināšanai. Tas var ilgt līdz 6 mēnešiem.
Samierināšanās laiks var tikt noteikts, ja:
- Laulātie šķirti dzīvo mazāk kā trīs gadus;
- Tiesnesis uzskata, ka laulību var glābt;
- Nav konstatēti vardarbīgi apstākļi un nav citu nepārvaramu iemeslu, kādēļ kopdzīve nav iespējama.
Laulības šķiršana, ja noslēgts laulības līgums
Ja noslēgts laulības līgums, šķiršanās gadījumā tiek pildīta līgumā noteiktā vienošanās. Piemēram, ja tajā norādīta mantas kopība, viss, kas laulātā īpašumā bijis pirms stāšanās laulībā, kā arī iegūts laulības laikā, tiek uzskatīts par kopīgu un nedalāmu, tādēļ šķiršanās gadījumā tiek sadalīts vienādās daļās.
Savukārt, ja līgums noslēgts par mantas šķirtību, katram laulātajam ir tiesības paturēt gan to mantu, kas bija viņa īpašumā pirms došanās laulībā, gan arī brīvi rīkoties ar to, kas iegūta, esot laulībā.
Mantas sadale nav vienīgais aspekts, par kuru var vienoties, slēdzot laulības līgumā. Tajā var tikt iekļauti arī punkti par bērnu aizgādību, uzturlīdzekļiem un citiem būtiskiem jautājumiem.
Ja laulības līguma nav, vienādas juridiskās tiesības uz bērniem ir abiem vecākiem. Domstarpību gadījumā visus ar bērnu aizgādību saistītos jautājumus lemj tiesa.
Laulības šķiršana ar citas valsts pilsoni
Ja laulība slēgta ar citas valsts pilsoni, tās šķiršanas process daudz neatšķiras no tādas laulības šķiršanas, kas slēgta starp diviem Latvijas valsts pilsoņiem.
Ja puses ir vienojušās par tādiem aktuāliem jautājumiem kā mantas sadalīšana un rūpes par bērniem, laulību var šķirt pie zvērināta notāra. Savukārt, ja radušās domstarpības, atliek vērsties tiesā. Ja process notiek, ievērojot cilvēktiesību standartus un Briseles IIbis regulu, šķiršanās faktu akceptēs arī citās Eiropas valstīs. Sarežģījumi var rasties, ja viens no laulātajiem ir trešās valsts pilsonis.
Šķiršanās prasību tiesā prasītājs iesniegt var pat tad, ja otra puse nav sasniedzama un tiesas procesā dalību neņem. Lai arī tiesa cenšas atrast otru laulāto, tomēr, ja tas neizdodas, laulība var tikt šķirta arī bez viņa klātbūtnes.
Eiropas Savienības regulas paredz – ja laulībā ar nepilsoni dzimuši bērni, strīdu gadījumā domstarpības tiek risinātas tās valsts tiesā, kura ir nepilngadīgo bērnu faktiskā dzīvesvieta. Piemēram, ja laulība šķirta Latvijā, taču bērni uzturas Šveicē, visas domstarpības par bērniem tiks izskatītas tur.
Kādi dokumenti nepieciešami?
Šķirot laulību pie notāra, iesniegumā jānorāda:
- Abu laulāto vārdi, uzvārdi, personas kodi;
- Datums, kurā laulība slēgta, kā arī reģistra ieraksta numurs;
- Valsts un iestāde, kur laulība slēgta;
- Informācija par pāra nepilngadīgajiem bērniem, kā arī par jautājumiem, kas skar viņu aizgādību;
- Ziņas par kopīgās mantas sadali;
- Kādi pēc šķiršanās būs laulāto uzvārdi
Laulības šķiršanas iesniegums nav vienīgais iesniedzamais dokuments. Nepieciešams iesniegt arī laulības apliecības oriģinālu vai dzimtsarakstu nodaļas izsniegtu izziņu. Tāpat vajadzīga arī atsevišķi rakstiska vienošanās par bērnu aizgādību un mantas sadali.
Savukārt, ja laulību izlemts šķirt tiesā, jāiesniedz prasības pieteikums par laulības šķiršanu, kurā norādīts:
- Tiesas nosaukums, kurai prasība adresēta;
- Prasītāja vārds, uzvārds un personas kods;
- Atbildētāja vārds, uzvārds un citi personas dati;
- Prasība, tās pamatojums un pierādījumi;
- Likums, uz kā pamata prasība tiek iesniegta;
- Informācija par pieteikumam pievienotiem dokumentiem
Pieteikumā jāmin arī informācija par to, cik ilgi laulātie jau dzīvo šķirti, kāda ir otra laulātā attieksme pret laulības šķiršanu, vai ir izdevies vienoties par bērnu aizgādību, mantu sadali un citiem nozīmīgiem jautājumiem.
Laulības šķiršanas pieteikums jāiesniedz divos eksemplāros un tam jāpievieno laulības apliecības oriģināls, dokumenti, kas pamato apstākļus, kā dēļ tiek prasīta laulības šķiršana, kopīgo bērnu dzimšanas apliecības kopijas (uzrādot oriģinālus), kā arī citi dokumenti, kas var būt noderīgi (piemēram, izziņas no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras un dokumentus, kas apliecina laulāto mantisko stāvokli). Tāpat pieteikumam jāpievieno arī kvīts par valsts nodevas apmaksu.
Laulības šķiršanas izmaksas
Tas, cik maksā laulības šķiršana, atkarīgs no vairākiem faktoriem. Šķiršoties tiesā, jārēķinās ar valsts nodevu, kas šobrīd ir 142,29 eiro. Ja aktuāla arī kopīgas mantas sadale, tā paredz atsevišķas nodevas apmaksu. Tās apmērs atkarīgs no sadalāmās mantas kopējās vērtības. Atkarībā no apstākļiem, iespējami arī citi tiesas izdevumi.
Šķiršanās pie notāra izmaksā aptuveni 100 eiro. Ja ir vēlme, ka notārs sagatavo arī pieteikumu, būs jāšķiras no papildu summas.